שקטו הסערות נרגעו הרוחות, נכנסנו למן מרירות שכזו, מה שנקרא "השגרה". חודש מרחשוון שמיד לאחרי החגים, נכנסים אנו לתקופת השגרה. ויעקב הלך לדרכו (וישלח ל“ג י“ח).

שגרת החורף שגרת החיים, השגרה שהיא חלק מכל איש שחי בתוך הכדור שלנו, ואפי‘ מלאכים שרפים שמש ירח כוכבים וכל צבא השמים כל אחד עם השגרה שלו. נראה שמושג כה מרכזי בחיי האדם מצריך התבוננות מה על מהותו.

הביטוי שגרה אצל רוב בני האדם, נתפס באופן שטחי ולכן הוא שלילי. כל משאל חברים וסביבה יגלה את המיאוס שיש מהשגרה, רעה או טובה - השגרה- תשאל? רעה, מאוד רעה תקבל מענה.

נראה שהשגרה כמושג מסמלת את ההיפך מ- ריגושים, חווייתיות, יוזמה, עוצמה, גיוון. שגרה היא מילה נרדפת לעייפות, הכרח, חוסר רצון, אפרוריות ושחיקה. מצות אנשים מלומדה.

שגרה גורמת לחוסר טעם ורצון בעבודה, בזוגיות, ואפי‘ בחברות. כל איש שפוי יאמר שהשגרה היא מציאות הכרחית ולא רצויה. אנשים חותרים לשגרה אך מתוסכלים ממנה, נראה שהעולם מתחלק לשניים איש שגרתי שזה בעצם רובינו, ויש בן אדם בלתי שיגרתי בעליל, עליו מסתכלים בהערצה. האם זה אומר שאיש חי ויוזמתי הוא איש ששבר את השגרה, ואיש מוצלח הוא זה שהתנתק מכבלי השגרה!?

השגרה היא חלק מחיינו וברור שהכיוון הוא לא להשלים עם זה, אלא לנסות להבין את הכוח והעוצמה שהשגרה הזאת בכל זאת תורמת לנו. מה אם כן ומאיפה ניתן לשאוב קצת חיות ועידוד מחודש מרחשוון, שכל כולו מסמל את תחילת ימי שיגרת חיינו.

האמת שהשגרה האפורה והשלילית נתפסת ככזאת רק בגלל שלחלק גדול מהאנושות היא נהפכה למטרה. אך אם נהפוך זאת לכלי הרי שהשגרה תספק חוויות סוערות ומרתקות.

ככלל, השגרה היא הבסיס, היכולת, והפוטנציאל, לכל הדברים הגדולים שכל איש רוצה לחוות בחייו. שגרה יכולה לספק קרקע בטוחה ליצירה חופשית, מודעות עצמית, וחשבון נפש. איש בלי שגרה הוא איש שלא יגשים את הישגיו, שגרה זה לפרק ולפרט לגורמים דברים גדולים ועילאיים, שגרה זה הידיעה שאת התוצאות לא רואים מיד אלא בסוף התהליך. שגרה זה יציבות , עקביות, סבלנות, רציפות, אמונה בתהליך.

אם נשכיל להשתמש בה, כל אתגר הוא בר תפישה. הכלי הזה מסוגל להרים את האדם למקומות הכי גבוהים. מה שמבדיל איש בולט ומצליח, מאיש רגיל ויגיע כפיים,  זה היכולת להפוך את השגרה לחוויה סוערת. המיאוס נוצר מתי שהשגרה נהפכה למטרה. לעולם נדמה שלצלוח אתגרים זה לשבור שגרה. האמת שרק השגרה תשגר אותך לכל מקום שתרצה.

משפט אחד נזכור, לעולם לא ניתן לשגרה להפוך לשגרה!